Bookmark and Share

Douglas Bruce Henderson

Date of birth: December 9, 1910
Date of death: November 29, 2001
Place of Birth: Washington, Seattle
Home of record: Seattle Washington

Douglas Henderson graduated from the U.S. Coast Guard Academy, New London, Connecticut, Class of 1936. He retired as a U.S. Coast Guard Rear Admiral in 1969.

AWARDS AND CITATIONS

Legion of Merit

See more recipients of this award

Awarded for actions during the Vietnam War

(Citation Needed) - SYNOPSIS: Rear Admiral Douglas Bruce Henderson, United States Coast Guard, was awarded the Legion of Merit for exceptionally meritorious conduct in the performance of outstanding services to the Government of the United States as Chief, Office of Engineering from January 1968 to February 1969. Admiral Henderson served as Project Manager, Polar Transportation Requirements Study which proved of inestimable value to the Department of Transportation in the planning and programming for future polar problems on a systems basis.

Action Date: January 1968 - February 1969

Service: Coast Guard

Rank: Rear Admiral