Bookmark and Share

Redfield Mason

Date of death: July 9, 1995
Home of record: Manassas Virginia

Redfield Mason graduated from the U.S. Naval Academy at Annapolis, Class of 1925. He retired as a U.S. Navy Rear Admiral.

AWARDS AND CITATIONS

Navy Distinguished Service Medal

See more recipients of this award

Awarded for actions during the World War II

The President of the United States of America takes pleasure in presenting the Navy Distinguished Service Medal to Captain Redfield Mason, United States Navy, for exceptionally meritorious and distinguished service in a position of great responsibility to the Government of the United States while attached to the Division of Naval Communications from 13 April 1942 to 2 September 1945. Captain Mason rendered invaluable assistance in directing and carrying out vital work of key activities of the Communications Intelligence Organization. By his outstanding judgment, astute planning and devotion to the fulfillment of an exacting assignment, he contributed materially to the effectiveness of important operations which culminated in the successful conclusion of World War II.

General Orders: Bureau of Naval Personnel Information Bulletin No. 356 (November 1946)

Action Date: April 13, 1942 - September 2, 1945

Service: Navy

Rank: Captain

Legion of Merit

See more recipients of this award

Awarded for actions during the Cold War

(Citation Needed) - SYNOPSIS: Rear Admiral Redfield Mason, United States Navy, was awarded the Legion of Merit for exceptionally meritorious conduct in the performance of outstanding services to the Government of the United States.

Service: Navy

Rank: Rear Admiral

Legion of Merit

See more recipients of this award

(Citation Needed) - SYNOPSIS: Rear Admiral Redfield Mason, United States Navy, was awarded a Gold Star in lieu of a Second Award of the Legion of Merit for exceptionally meritorious conduct in the performance of outstanding services to the Government of the United States as Commandant, THIRD Naval District, from January 1963 to August 1966, for substantially extending and improving the Navy image throughout his area of responsibility.

General Orders: All Hands (December 1966)

Action Date: January 1963 - August 1966

Service: Navy

Rank: Rear Admiral